CHP tercihini yaptı: AKP-MHP ayrılmasın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün yaptığı basın açıklaması gündeme bomba gibi düştü destek yalan olmaz. Bahçeli’nin, öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş üzerinden MHP’ye yüklenilmesine tepki gösterdiği şeklinde yorumlanan açıklamasında AKP-CHP yakınlaşmasına ilişkin sözleri de dikkat çekti.

Bahçeli’nin, Erdoğan-Özel görüşmesine itirazı olmasa da, “AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir” diyerek AKP-CHP yakınlaşmasını tiye aldığı, özellikle AKP içinde itiraz ettiği kliğe “Gidin altılı masayla/tabela partileriyle ittifak yapın o zaman” demeye getirdiği anlamını çıkardığımı söyleyebilirim.

Zira zaten altılı masa diye bir şey kalmadı ve kalmış olsaydı bile MHP, Gelecek Partisi’nin, Ali Babacan’ın olduğu bir ittifaka katiyen destek vermezdi.

Yani Bahçeli’nin bu sözleri AKP-CHP arasındaki yakınlaşmayı MHP’nin de net bir şekilde gördüğünü gösterir nitelikteydi.

Ne var ki CHP cephesinden son 24 saatte gelen sert açıklamalar -bunda tabii ki MHP’den CHP’ye yönelik sert sözlerin da etkisi oldu- AKP ile MHP’yi yeniden konsolide etti.

“İKİ İRİ KIYIMA CEVAPTIR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin ise Özgür Özel’e yönelik sert ifadeler kullanan MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter’e verdiği yanıtta, “Cumhuriyet Halk Partisini ve genel başkanını tehdit etmek sizin haddinize değildir. Uğraşmaya kalkmayın altında kalırsınız” dedi.

Aytekin, “İki iri kıyıma cevaptır” başlığıyla yaptığı paylaşımda, “Kendi foseptiğinizden gelen kokular, dava partisi diye bilinen MHP’yi bir kriminal vaka odağına çevirmiş, halis duyguyla düşüncesini taşıyan ülkücüleri zan altında bırakmıştır. Bu sözde tehditleri bize sıralayanlar, evladı gördükleri Sinan Ateş’e neler yapmazlar? Gidin Sinan Ateş’e sahip çıkmaya cesaret edemeyen güvercincibaşı arkadaşınızla az ötede oynayın” ifadelerini kullandı.

ÖMER ÇELİK’TEN ÖZGÜR ÖZEL’E: SAYGISIZ BİR SALDIRGANLIK

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise “Sayın Bahçeli şöyle bir kolaycılık yapmasın; memleketi bu hale kadar getirip suç ortağını bize doğru itmesin. Bu sorunları ya çözsünler ya bıraksınlar biz çözeriz” dedi.

CHP lideri, “Belli ki Cumhur İttifakı’nda sorunlar var. Sorunları çözmek için bir metinde işte hem bir kopuş hem bir sadakat hem bir bağlılık hem bir sitem hem bir umut hem bir tehdit barındırılmış. Bunların hiçbirisiyle meşgul değiliz” de dedi.

Ve sonunda laf dalaşına AKP dahil oldu ve MHP’yi yumuşatacak bir açıklamaya imza attı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Bahçeli, memleketi bu hale kadar getirip suç ortağını bize doğru itmesin” sözlerine yanıt verdi. Çelik, “Özgür Özel’in Cumhur İttifakı’nın birliğinde ve bütünlüğünde bir sorun olduğunu düşünmesi beyhude bir yaklaşımdır. Özel’in Cumhur İttifakı bileşenlerine “suç ortağı” demesi ise siyasi nezaket atmosferine yakışmayan saygısız bir siyasi saldırganlıktır” dedi.

Evet…

CHP’nin, Özgür Özel’in “Öyle bize kimse ittifak falan önermesin” sözleriyle açıkladığı gibi, kimseyle ittifak yapma, kimseye yakınlaşma borcu yok, ancak son 24 saatteki süreci biraz sessiz ve soğukkanlı şekilde karşılasa belki de AKP ile MHP’yi yeniden konsolide etmez; ittifakın çatırdamasını lehine çevirebilirdi.

Oğuz Ok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x