Sığınmacılara “konaklama ücreti” kararı

Belçika, iş bulan sığınmacılardan konaklama ücreti alacak. Belçika’nın Göç ve İlticadan Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor’un ofisine dayandırılan bilgilere göre, ülkede ücretli işte çalışan sığınmacılara, kabul merkezlerinde kalmaya devam etmeleri halinde ücret ödeme zorunluluğu getirildi. Sığınmacıların kabul merkezlerine ödeyeceği tutar ise aylık gelirlerine göre belirlenecek.

Artık Belçika’da ücretli işte çalışan sığınmacıların, kabul merkezlerinde kalmaya devam ettikleri takdirde ücret ödemeleri gerekli. Ayda net 900 Euro kazanan bir sığınmacının kabul merkezine yaklaşık 220 Euro, 1500 Euro’dan fazla kazananın ise maaşının yüzde 50’si kadar ücret ödeyecek.

Ücretli işte çalışan sığınmacılar gelirini kabul merkezine bildirmemesi halinde, daha fazla konaklama ücreti ödeme riskiyle karşı karşıya kalacak. Sığınmacının ödeme yapmayı reddetmesi durumunda ise kabul merkezi, alınan hizmetleri sınırlayabilecek veya kişiyi tahliye edebilecek.

Belçika’da yaklaşık 10 bin sığınmacının ücretli işte çalıştığı tahmin ediliyor. 1 Temmuz itibarıyla yürürlüğe giren karar, 2011’de Kraliyet kararnamesi ile belirlenmiş ancak siyasi ve hukuki engellerle karşılaşılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x